გაკვეთილის თემა
|
კონფლიქტები ქვეყნებს შორის და შიდა სახელმწიფოებრივი
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
ია ჩადუნელი
|
სწავლების საფეხური კლასი
|
საბაზო მერვე კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
18
|
გაკვეთილის მიზანი და შედეგი
|
კონფლიქტების გამომწვევი მიზეზების ახსნა,ისტორიულ წყაროებზე მუშაობის
და ინფორმაციის ამოღება, შედარება,შეფასება, დასკვნის გამოტანა.
|
ე.ს.გ.ინდიკატორები
|
1.კონფლიქტის ტიპოლპგია:ომები ქვეყნებს შორის და შიდა სახელმწიფოებრივი
კონფლიქტები,2.კონფლიქტები ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის,3.თავისუფლებისათვის ბრძოლა
შუა საუკუნეების ევროპაში:ინგლისი:რევოლუცია თუ სამოქალაქო ომი;საფრანგეთი:1789წლის
რევოლუცია რესპუბლიკიდან იმპერიამდე;ა.შ.შ-ბრძოლა დამოუკიდებლობისათვის.
|
წინარე ცოდნა
|
კონფლიქტური სიტუაციის დახასიათება,მათი დაკავშირება ევროპაში მიმდინარე
პროცესებთან.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A
ფაზა/გამოწვევა
აქტივობა 1, დრო -3-5წთ.
1.შესავალი-ვაცნობთ გაკვეთილის თემას და მის ირგვლივ შესასრულებელ სამუშაოს(3-5წთ),გაკვეთილი
იწყება გ.ი.-ის მეთოდით „რა ასოციაციას იწვევს ტერმინი კონფლიქტი?“პასუხები იწერება
დაფაზე,შემდეგ კიდევ ერთი კითხვა“რა სახის კონფლიქტები არსებობს რა შეიძლება იყოს
მისი გამომწვევი მიზეზები?მოსწავლეთა პასუხების სრულყოფა ხდება კონფლიქტის საგნის,
საშინაო და საგარეო კონფლიქტების არსსა და მიზეზებზე საუბრით. აქტივობა2,დრო-10-წთ..
B ფაზა-2.კლასს
ვყოფთ ჯგუფებად და ვაძლევთ დავალებას კონფლიქტის მოგვარების გზებსა და საშუალებებზე,
მუშაობენ ცხრილზე, გამოთქვამენ მოსაზრებებს თავიდან აცილებისა და სამართლებრივი მოგვარების
თაობაზე,3.ჯგუფების ნაშრომების პრეზენტაცია,4.ნაშრომების შეფასება, მსჯელობა თემის
გარშემო, დასკვნების გაკეთება,20-წთ.
Cფაზა
დრო -5წთ. საშინაო
დავალება-ცხრილში თეზისების სახით ჩამოაყალიბონ მიღებული ცოდნა.
|
შეფასების საგანი და პროცესები
|
განმავითარებელი შეფასება-თვითშეფასება(კითხვარის და ცხრილის საშუალებით)დრო-
5წთ.
|
გამოყენებული რესურსი
|
სახელმძღვანელო, რუკა,დაფა, მარკერები,ფორმატები, პროექტორი,კომპიუტერი,ინტერნეტ
-მასალა.
|
Friday, December 13, 2013
გაკვეთილის გეგმა-კონფლიქტები- ქვეყნებს შორის და შიდა სახელმწიფოებრივი
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment